Bugün 13 Temmuz 2020, Pazartesi         
Bizi Takip Edin!   
 

 

İLYAS TAŞBAKAN

0 507 587 0870

ilyastasbakan@gmail.com

bakirrolyef@gmail.com

HAKKIMIZDA

Bakır Rölyef

Bakır yüzey üzerine yapılan yükseltme (kabartma) yada çökertmelere denir.

Günümüzde Rölyef Sanatı

Kabartma sanatındaki geçmişi Antik Yunan'a ve daha öncesindeki Eski Anadolu Uygarlıklarına kadar dayanan Türkiye, bu köklü mirasını birçok kabartma sanatı dalında devam ettirmektedir. Bu kabartma sanatı dallarından Türkiye'de en sık rastlananlarından birisi bakır (kabartma) rölyef sanatıdır. Tablolar, duvar kompozisyonları, dekoratif kaplamalar (şömine, davlumbaz, kapı, sehpa ve çeşitli eşya kaplamaları vs.) gibi örneklerine günümüzde sıkça rastlanmaktadır. Fakat birçok kültürel tarihe sahip olan sanat dalında olduğu gibi Türkiye'deki bakır rölyef ile sanat olarak ilgilenen uzman sanatçı sayısı çok azdır. Ayrıca Rölyef Sanatı icra edilirken tamamen geleneksel yöntemlerin kullanılması, tamamen el işçiliği olması ve ortaya çıkan eserlerin eşsiz olması Bakır Rölyef sanat eserlerini çok değerli kılmaktadır. Bizlerde çok köklü olan bu değerli sanatı edindiğimiz uzmanlıkla tanıtmaya ve yaymaya çalışmaktayız.

 

Bakır Rölyef Nasıl Yapılır?

 

Kabartılmak istenen bakır levha için kalınlığına ve motif detaylarına göre çeşitli materyallerden (ahşap, metal, plastik vs.) üretilen kabartma kalemleri-aletleri kullanılır. Genellikle kabartma aletleri kabartmayı yapan sanatçının kendi kullanımına göre tasarlayıp imal ettiği aletlerdir. Bakır levha yüzeyi temizlenerek işlenecek olan motif, resim yüzeye basılır. Baskısı yapılan resimin, motifin; hem levhanın ön yüzeyinden hem de arka yüzeyinden çizimi yapılır. Çizilen motif veya resim daha sonra uzaktan-yakına ilkesi göz önünde bulundurularak kabartılmaya başlanır. Her kabartma evresinde kabarması istenmeyen fon tekrar tekrar indirilmelidir. Kabartma işlemi tamamlandıktan sonra rölyef yüzeyi tekrar temizlenerek zırnıklama işlemi yapılır. Zırnık, temizlenmiş rölyef yüzeyine sürülerek bakırın koyu bir renk almasını sağlar. Zırnıklama işlemi bittikten sonra rölyef kurumaya bırakılır. Kuruyan rölyef üzeri ince bir zımpara veya benzeri bir materyal ile temizlenerek çukur bölgelerin koyu renkte kalması sağlanır. Bu işlem sona erdikten sonra verniklenen rölyef tamamlanmış olur.

 

 

Bizlerde Geleneksel Türk El Sanatlarından Bakır Rölyef ile çok yol kat ettiğimizi düşünerek sizlere daha iyi hizmet verebilmek ve daha hızlı ulaşabilmek için web sitemizle hizmete başladık. 400 mikron bakır levhalar üzerine rölyef tekniği ile yaptığımız tablolarımız tamamen el işçiliği olup ücretsiz kargo ile kapınıza kadar teslim edilmektedir.

 

Ad Soyad

Mesajınız


Telefon
E - Posta Adresiniz